Ubezpieczenie zdrowotne będzie przysługiwać wszystkim Polakom niezależnie od tego, czy pracują. Wejście zmian w życie ma nastąpić w styczniu 2022 r. Rejestracją osób bezrobotnych w celu przyznania im tego ubezpieczenia ma zajmować się Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Jest to jedna z najważniejszych zmian reformy zawartej w Polskim Ładzie.
W rozmowie z PAP odpowiedzialna za projekt wiceminister rozwoju, pracy i technologii Iwona Michałek podkreśliła, że 57 proc. bezrobotnych rejestruje się w urzędach pracy tylko po to, by uzyskać ubezpieczenie zdrowotne i nie jest zainteresowanych znalezieniem zatrudnienia.
„Nam zależy, żeby urzędy pracy zajmowały się poszukiwaniem pracy dla osób, które chcą rzeczywiście pracować, by były też miejscem, gdzie można się przekwalifikować, otrzymać wsparcie w postaci doradztwa, szkoleń. Chcemy oddzielić świadczenie zdrowotne od możliwości otrzymania wsparcia przy szukaniu pracy – wyjaśniła Michałek. Równocześnie dodała, że ZUS „ma systemy informatyczne do tego przygotowane””. Zapewniła, że po zgłoszeniu się osoby bezrobotnej do ZUS, prawo do ubezpieczenia zdrowotnego będzie przyznawane na stałe.
Projekt ustawy przewidujący oddzielenie statusu osoby bezrobotnej od ubezpieczenia zdrowotnego został wysłany do wykazu prac legislacyjnych rządu. – Mamy już informację, że taki wpis jest. Pracujemy teraz nad szczegółami projektu. Będziemy go konsultować wewnątrz resortu, a także z innymi ministerstwami. Zakładamy, że zmiany będą mogły wejść w życie od stycznia przyszłego roku – powiedziała Michałek.